Korczowa. Celnicy udaremnili przemyt 24 kg bursztynu.

Przemyt 24 kg bursztynu udaremnili funkcjonariusze Służby Celnej podczas kontroli wjeżdżającego do Polski samochodu osobowego. To już trzeci w ciągu 2 ostatnich  miesięcy  przypadek przemytu tego rodzaju kamieni przez podkarpackie przejścia graniczne.

20.06.2013r. na polsko- ukraińskie przejście graniczne w Korczowej wjechał samochód osobowy marki Toyota.

Pomimo, że kierowca do przekroczenia granicy wybrał pas ruchu przeznaczony dla podróżnych, którzy nie posiadają towarów podlegających obowiązkowi zgłoszenia ich Służbie Celnej, funkcjonariusze postanowili prześwietlić ten pojazd promieniami RTG. Dzięki pomocy skanera celnicy znaleźli w samochodzie nie tylko 24 kg bursztynu a także 176 paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy ukrytych w podłokietniku. Kamienie bursztynu zapakowane w foliowe worki ukryte były w jednym z bagaży. Do próby przemytu przyznał się obywatel Ukrainy- pasażer pojazdu, przeciwko któremu Służba Celna wszczęła postępowanie karne skarbowe. 

Jest to trzecia w tym roku udaremniona przez Służbę Celną próba przemytu bursztynu przez podkarpackie przejścia graniczne. Poprzednie 2 przypadki miały miejsce 7 i 23 maja na przejściu granicznym w Medyce, kiedy to funkcjonariusze celni zatrzymali 30 a następnie 27 kg bursztynu.